Zamknij
Architekci Windykacji | Szkolenia windykacyjne
Blog.

Jak walczyć z efektem jojo w szkoleniach windykacyjnych

Jak walczyć z efektem jojo w szkoleniach windykacyjnych

Niby wszyscy wiemy czym jest szkolenie, ale zadając to pytanie menadżerom i trenerom w trakcie warsztatów często słyszymy: „wypełnianiem luk kompetencyjnych”, „rozwojem słabszych stron”, „odświeżaniem wiedzy” czy „dostarczaniem nowych narzędzi” itd. I zawsze też cierpliwie czekamy aż ktoś z grupy w końcu wypowie to kluczowe, magiczne słowo – „PROCES”.

Nie ma nic ważniejszego na drodze do pełnego zrozumienia, dlaczego niektóre szkolenia z windykacji (i nie tylko) są wydajne, a inne nie, niż spojrzenie na nie, jak na szereg zaplanowanych działań, a nie jednorazowy bodziec. Wielu menadżerów zresztą zna już tradycyjny schemat i jego skutki, czyli:

  1.  Wysyłamy ludzi na szkolenie;
  2.  Ludzie wracają zadowoleni i zmotywowani do pracy, niektórym od razu skuteczność rośnie;
  3. Mijają trzy miesiące, pół roku i ludzie wracają do starych nawyków, a z nimi ich wyniki.

Wielokrotnie widzieliśmy ten szkoleniowy efekt jojo, a nawet sami mu ulegaliśmy, ale mieliśmy także okazję zaobserwować jaka następuje zmiana, gdy po szkoleniu następuje 3, 6, a nawet 12 miesięczny Follow Up*. I nie chodzi o cykle szkoleniowe i „ładowanie” kolejną dawką narzędzi, ale atrakcyjną formę wsparcia i weryfikacji już zdobytych: wiedzy i umiejętności, tak aby podtrzymywać motywację i dalej doskonalić kompetencje windykacyjne. Warto zastanowić sie czy samo szkolenie, choćby nie wiem jak atrakcyjne, trwające 2 dni wystarczy, aby wywołać efekt zmiany nawyków, które wypracowywane są przez uczestników każdego dnia od wielu miesięcy czy lat?

Form przeprowadzenia tego etapu jest wiele, ale cel zawsze ten sam – wspierać i weryfikować zastosowanie nowych narzędzi windykacyjnych w praktyce. Czuwać czy dana technika stosowana jest do właściwej sprawy, właściwego klienta i we właściwy sposób, tak aby windykator widział efekt swoich wysiłków i nie zniechęcił się po pierwszych próbach, które nie wyjdą tylko dlatego, że nikt nie podpowiedział bardziej optymalnego zastosowania dla wybranego narzędzia. A jednocześnie gdy już wyjdzie i osiągnięty zostanie zamierzony skutek, to niemniej ważne jest pokazanie tego windykatorowi i docenienie, bo zawsze powtarzamy: to że dana technika zadziała raz czy drugi nie znaczy, ze windykator już zawsze będzie miał ją w zanadrzu i stosował. Bez wsparcia prędzej czy później odłoży ją na bok, tak jak odkłada na bok techniki nieskuteczne.

Follow up może zostać zaprojektowany i przeprowadzony przez firmę, która zrealizowała szkolenie, ale równie dobrze mogą go przypilnować trenerzy wewnętrzni czy menadżerowie w zależności od wolnych zasobów. Ważne jednak, aby rozumieli w ten sam sposób aspekty, techniki poruszane w trakcie szkolenia. A to można osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy – wysłać ich na to samo szkolenie, drugi – zaplanować konsultacje czy warsztaty na który trenerzy prowadzący szkolenie dla windykatorów, omówią je i przedstawią techniki z metapoziomu. Najważniejsze, aby dla uczestników szkolenie nie kończyło się po wyjściu z sali, lecz aby trwało stale w warunkach codziennej pracy.

*Follow Up – działania poszkoleniowe mające na celu utrzymanie motywacji na wysokim poziomie i weryfikację nowych narzędzi w codziennej pracy. [więcej informacji]

Bądź na bieżąco i odbierz darmowego ebooka! Zapisz się na newsletter i zgarnij prezent - ebook "Narzedziownia windykacyjna".

Subskrybuj i zgarnij prezent!

Bądź na bieżąco i odbierz darmowego ebooka "Narzędziownia windykacyjna"

Proszę czekać...

Sprawdź skrzynkę (także SPAM:) i odbierz ebooka. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czego nie zdradzą Ci najlepsi windykatorzy

Pierwszy w Polsce praktyczny podręcznik ujawniający techniki najlepszych windykatorów. Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność swoich rozmów – sprawdź co robią inni. Książka jest efektem 20 000 odsłuchanych rozmów, tysięcy godzin spędzonych w salach szkoleniowych z windykatorami oraz niezliczonych godzin analiz i pomiarów efektywności perswazyjnej.

Podręcznik windykatora