Czym jest grywalizacja? Co daje wprowadzenie grywalizacji do szkoleń windykacyjnych? W czym te szkolenia są lepsze od tradycyjnych?
Czy zastanawiałeś się kiedyś co tak naprawdę sprawia, że niektórzy potrafią spędzać całe godziny grając w fabularne i komputerowe gry? A może sam jesteś jedną z ofiar ich magnetycznego przyciągania i angażowania? Dziś elementy mechaniki gier zostały przeniesione do sprzedaży, marketingu, nauki języków obcych, a także rozwoju osobistego, dzięki czemu to co kiedyś wydawało się mało atrakcyjne nagle wciąga i motywuje. Ten wciąż nowy, choć znany już na całym świecie, trend to Grywalizacja (ang. gamification).
Czym jest grywalizacja?
Paweł Tkaczyk (główny propagator na rynku polskim), definiuje ją dwutorowo:
- Grywalizacja to użycie mechanizmów znanych z gier (planszowych, towarzyskich, komputerowych) do zmiany zachowań ludzi poza kontekstem gry.
- Grywalizacja to także wstrzykiwanie frajdy do czynności (takich jak praca, ranne wstawanie, oszczędzanie na emeryturę czy nauka), które normalnie frajdy nie sprawiają.
Czy zatem można wprowadzić te mechanizmy do szkoleń windykacyjnych?
Spróbowaliśmy. I udało się:) Jako pierwsi w Polsce zaimplementowaliśmy mechanizmy grywalizacyjne do szkoleń windykacyjnych zamieniając typowe, tradycyjne 8 godzinne spotkanie, na którym na zmianę słucha się trenera i wykonuje ćwiczenia, na angażującą rozgrywkę, która wciąga nawet najbardziej sceptycznych uczestników. W trakcie szkolenia ludzie rywalizują ze sobą w zespołach wykonując zadania przy kolejnych stanowiskach, a ich celem jest zdobycie nagrody głównej ukrytej w sejfie, którą jest pakiet 100 sprawdzonych i skutecznych zwrotów windykacyjnych. Zadania przy wszystkich stołach mają oczywiście charakter windykacyjny i skupiają sie na jednej wybranej kompetencji, tyle tylko że ubrane są w dużo atrakcyjniejszą formę i zaszyte w kompleksową rozgrywkę. Oprócz zadań typowo windykacyjnych uczestnicy wykorzystują także tzw. karty gry, które zawsze podnoszą napięcie w sali, bo są wśród nich karty ofensywne, defensywne i najbardziej chodliwe…klątwy.
Wielki Test Kompetencji Windykacyjnych
Sprawdź sięUczestnicy dobrze się bawią i angażują. To wszystko?
Nie. Oprócz przyjemnie spędzonych dwóch dni, zaobserwowaliśmy, że ludzie lepiej adaptują wiedzę i łatwiej przekuwają ją w umiejętności, niż podczas tradycyjnych szkoleń. Ponadto ten rodzaj szkoleń wyzwala w ludziach większe pokłady motywacji i większą chęć testowania nowych narzędzi po powrocie do codziennej pracy.
Jak windykatorzy oceniają taką formułę szkoleń?
W poszkoleniowych ankietach zawsze stawiamy pytanie: Czy gdybyś miał możliwość chciałbyś wziąć udział w kolejnym szkoleniu prowadzonym przez firmę Architekci Windykacji? TAK/NIE. 99,5% uczestników szkoleń odpowiada – TAK.
A na pytania:
1. W jakim zakresie chciałbyś po szkoleniu wykorzystać treści szkoleniowe w swojej codziennej pracy na stanowisku?
2. Oceń na ile realna jest możliwość praktycznego i konkretnego wykorzystania poznanych treści szkoleniowych na Twoim stanowisku pracy?
W skali 6 stopniowej, średnia ocena jest zawsze powyżej 5, niezależnie czy uczestnikami są pracownicy firm windykacyjnych, banków czy działów finansowych firm z branży B2B.
Grywalizacja wciąga, motywuje i zachęca do stosowania technik, metod poznanych na szkoleniu, bo w odróżnieniu od szkoleń tradycyjnych -tu – żeby je zdobyć, uczestnicy muszą się napracować.
Jeżeli chciałbyś porozmawiać o szkoleniu dla swojego zespołu, napisz do nas biuro@architekciwindykacji.pl lub zadzwoń 668164517.
Jeżeli szukasz szkolenia otwartego dla siebie. Sprawdź nasz kalendarz.